Son Dakika Canlı Maç Sonuçları, Son Dakika Spor Haberleri, Son Dakika Dünya Haberleri, Son Dakika Tokat Haberleri, Son Dakika Karabük Haberleri

TOKAT ‘Bebek fotoğrafı çekerken flaş patlatılmamalı’

‘Bebek fotoğrafı çekerken flaş patlatılmamalı’ÇOCUK Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erol Yıldırım bebeklerin fotoğrafları çektirilirken flaş patlatılmaması gerektiğini belirterek, ‘Flaş yüksek ışık olduğu için özellikle retinada gözün retina tabakasında görme alanını etkileme riski vardır. Bebek albümleri için çekilen fotoğraflarda flaşsız fotoğraf makineleri kullanmaları daha uygundur.’ dedi. Kentte özel bir hastanede görev yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erol Yıldırım, bebeklerde fotoğraf çekinirken flaş patlatmaması gerektiğini söyledi. Dr. Yıldırım, doğum sonrası flaş kullanarak çekilen fotoğraflarda flaşın bebeklerde retina tabakasında görme alanını etkileme riski olduğunu belirterek, ‘Bizim gözümüz akomodasyon sağlarken, parlak cisimlere baktığımız vakit parlak ışıklar geldiği zaman kapatıp korumaya alırken bebekler bunu yapamazlar. Yapamadıkları için gözlerine zarar verebilir. Flaş yüksek ışık olduğu için özellikle retinada gözün retina tabakasında görme alanını etkileme riski vardır. Fakat flaşta tek avantajımız sürenin çok kısa olmasıdır. Saniyeler içerisinde patlaması biraz koruma sağlamaktadır. Bebekler aynı yoğunluktaki ışığa uzun süre maruz kalsa ciddi zararlar oluşabilir. Fotoğraf çektirirken flaşsız fotoğraf çekilmesi daha uygundur. Flaş kullanılmamalıdır. Son yıllarda doğum ve doğum sonrası bebeklerin fotoğrafları çekilmektedir. Bir albüm düzenlemektedirler. Bu albümleri düzenlerken flaşsız fotoğraf makineleri kullanmaları daha uygundur’ dedi.’5 YAŞINA KADAR FLAŞ PATLATMIYORUM’Kent merkezinde ikamet eden evli ve 2 çocuk annesi ve bebek fotoğrafçısı Seda Karlıkaya Aydın ise, 3 yıl önce oğlu Alptuğ Aydın (3), doğduktan 8 ay sonra bebek albümü yaptırmak için gittiği fotoğrafçıda oğlunun fotoğraf çekimi sırasında flaş kullanıldığı için vazgeçtiğini söyledi. Daha sonra bir fotoğrafçı stüdyosu açan Aydın, açtığı iş yerine gelen çocukların flaş patlatmadan fotoğraflarını çekiyor. Bebeklerin fotoğraflarının çekilmesi sırasında kesinlikle flaş kullanılmaması gerektiğini söyleyen Aydın, ‘Lise yıllarından beri fotoğrafçılık merakım var. Üniversitesini de okudum. Böyle bir şey ilk evladımı dünyaya getirdikten sonra aklıma geldi. Bir fotoğrafçıya gidip fotoğraf çektirirken çocuğuma flaş patlatması beni rahatsız etti. 8 aylık bir bebeğe flaş patlatılmamasından yanayım. Ondan sonra dedim ki, flaş patlatmamak gerektiğini düşünerek işe başladım. Bu şekilde devam ederek oluşan bir sistem oldu. Büyük şehirler bu tarz iş yerlerine alışkın ama küçük şehirlerde böyle işlere girememişlerdi. Çocuğum 8 aylıktı onunla birlikte başlayarak, onun fotoğraflarını çektim, çevremdeki arkadaşlarımın çocuklarının fotoğraflarını çektim. Annelerimizde bize destek oldular devam ediyoruz. 8 aylık bebekte hatta 1 yaşına kadar ben flaş patlatmıyorum. Hatta 4-5 yaşa kadar, mümkün olduğu kadar hiç flaş patlatmıyorum. Biz bile flaştan korkan insanlarız. Bebeğin göz yapısı daha narin daha hassas, bu konularda dikkat edilmesi gerekiyor.’ diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Tokat'ta öğrencilerin okullarına olan özlemini anlatan şarkı büyük ilgi gördü başlıklı makalemizde Güncel ve Tokat hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir